Mikołów

Mikołów – śląskie miasteczko z wiejskim klimatem. Jeżeli turysta, zwiedzający Śląsk, trafi przypadkiem do Mikołowa ( a nie wiodą tamtędy główne szlaki turystyczne), będzie miał nieodparte wrażenie, że zwiedza miasto usytuowane w zupełnie innym regionie kraju. Próżno szukać w nim tradycyjnych, śląskich osiedli, bloków z czerwonej cegły z charakterystycznymi podwórkami czy szybów kopalń. Rynek, tego niespełna 40 tysięcznego miasta, urokliwy i pełen zabytkowych dziewiętnastowiecznych kamieniczek, lekko senna atmosfera w niczym nie przypominają innych miast śląskich, przywołując raczej na myśl dawne jarmarki z których Mikołów słynął w regionie i o których śpiewano przyśpiewki. Jednak dla Ślązaków Mikołów to przede wszystkim miasto Karola Miarki, miasto pierwszej polskiej, śląskiej drukarni, miasto, które w dziewiętnastym wieku było niekłamaną kulturalną i intelektualną stolicą regionu. Dzisiaj Mikołów zatracił swój kulturotwórczy charakter na rzecz Katowic czy Bytomia, jednak w świadomości ślązaków będzie zawsze miastem o wyjątkowym znaczeniu.

Gliwice

Gliwice – technologiczna stolica regionu. Gliwice, od początku swojej, jakże bujnej historii, miały szczęście do nowatorskich i niestandardowych rozwiązań.  Jak żadne inne miasto w regionie, Gliwice przyciągały nowoczesne konstrukcje i wynalazki: kolej żelazną, tramwaje parowe, banki, a przede wszystkim rozwiązania technologiczne stosowane w coraz liczniejszych hutach, czy gazowniach. To właśnie w Gliwicach powstał, pierwszy w Europie wielki piec hutniczy opalany koksem w „Królewskiej Hucie” hrabiego Redena. To w właśnie tutaj zbudowano słynna palmiarnię i Kanał Gliwicki. Mijały lata, zmieniali się gospodarze, jednak miasto nic nie traciło ze swojego intelektualnego potencjału. To w Gliwicach znalazła siedzibę Politechnika Śląska, jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju. To właśnie Gliwice na swoją siedzibę wybrały w ostatnich latach koncerny, takie jak General Motors, Roca i wiele innych. Dzięki ogromnemu intelektualnemu potencjałowi miasta, Gliwicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest nadal, mimo kryzysu, ogromnym placem budowy.

Tychy

Tychy – miasto, które wykorzystało swoją szansę. Pierwsze wzmianki o Tychach pojawiają się w źródłach piśmiennych już w piętnastym wieku. Od siedemnastego wieku działa w Tychach Browar Książęcy, od dziewiętnastego wieku kolej żelazna, fabryka celulozy i drugi z browarów – Browar Obywatelski. Jednak swoją prawdziwą szansę miasto otrzymało wraz z decyzją o zbudowaniu na okolicznych polach osiedla – sypialni dla pobliskich miast przemysłowych, głównie Katowic. Pierwsze osiedle oznaczone literką A powstało na początku lat pięćdziesiątych. Za nim budowano kolejne. Dzisiaj w Tychach mamy już cały alfabet, a miasto liczy prawie 150 tysięcy mieszkańców. Jednak ambicje miasta nie ograniczają się do roli sypialni regionu. W Tyskiej Strefie Ekonomicznej znalazło gościnę wiele firm o nowoczesnej technologii w tym wiele związanych z motoryzacją. Najbardziej znane to fabryka silników SUZUKI i Fiat, produkujący w Tychach samochody małolitrażowe. To dzięki Fiatowi Tychy nazywane są dzisiaj samochodową stolicą Polski. Sądząc po aspiracjach mieszkańców można śmiało założyć, że Tychy, na pewno, nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Atrakcje Chorzowa

Chorzów – miasto, nie tylko piłką słynące. Jeżeli chcemy podać przykład typowego miasta śląskiego, brudnego, szarego bez wyrazu, zabytków i historii, trudno o lepszy wybór niż Chorzów. Wprawdzie pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z wieku trzynastego, to prawdziwa historia miasta zaczyna się w wieku osiemnastym wraz z odkryciem złóż węgla. To właśnie węgiel i stal zdeterminowały kierunki rozwoju i kształt miasta. Jednak obecnie dla przeciętnego mieszkańca Polski Chorzów kojarzy się nie tyle z ciężkim przemysłem ( ostatnie lata przyniosły likwidację wielu najbardziej uciążliwych dla środowiska zakładów), ile z rozrywką. Chorzowski „Stadion Śląski” coraz częściej, z areny sportowej, zamienia się w scenę rozrywkową, na której występują najwięksi artyści świata. W ostatnim czasie gościł tak znane grupy jak: U2, Metallica, The Police. Niesamowita sceneria i wspaniała publiczność sprawiają, iż z każdym rokiem rośnie liczba organizowanych na nim koncertów. Opisując atrakcje artystyczne Chorzowa, trudno nie wspomnieć o Teatrze Rozrywki, gdzie podziwiać możemy występy najzdolniejszych absolwentów Bytomskiej Szkoły Tańca.

Wolsztyn

Zabytki są prawdziwą ozdobą każdego Polskiego miasta. Wolsztyn jest pięknym malowniczym miastem położonym w południowo- zachodniej części wielkopolski. Jest miejscem, do którego warto się udać w trakcie wakacyjnych podróży. Jeśli chodzi o zabytki Wolsztyna to warto zwrócić uwagę na kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Jest to najcenniejszy zabytek miasta, który został stworzony w stylu późno barokowym. Jego obecny kształt jest wynikiem remontów jakie przechodziła świątynia na przestrzeni lat. Jeśli chodzi o styl barokowy to charakterystyczne dla niego jest bogactwo i złoto, które w zasadzie spływa po każdym elemencie świątyni. Barok w przypadku kościołów miał na celu pokazanie potęgi Boga i Kościoła jako instytucji.  Innym miejscem również związanym z kościołem, do którego warto się udać jest klasztor pocysterski oraz opactwo ojców Cystersów. Jest to jedyny budynek, który przetrwał od wieku XVI. Obecnie pieczę nad nim sprawują Ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej. Tam, gdzie znajduje się zakon męski zawsze można liczyć na dobre słowo, wsparcie. Oczy natomiast można cieszyć pięknymi ogrodami, które zakonnicy uprawiają.