Będzin

Będzin jest to miasto, które znajduje się w południowej Polsce, w Zagłębiu Dąbrowskim. Znajduje się ono bezpośrednio nad rzeką Czarną Przemszą, która przebiega przez Wyżynę Śląską. Miasto to występuje również na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, czyli popularnie zwanego GOP – u i konurbacji katowickiej. Miasto to liczy ponad sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Jest to historyczna stolica Zagłębia Dąbrowskiego. Jak się okazuje Będzin to jedno z najstarszych miast w Polsce i posiada ponad sześćset pięćdziesięcioletnią historię. Wtedy to właśnie zostały mu nadane magdeburskie prawa miejskie. Ponadto obecnie jest to siedziba władz powiatu będzińskiego oraz ośrodek handlowy, finansowo-gospodarczy, administracyjny oraz kulturalno oświatowy całego regionu. Tutaj skupiony jest przede wszystkim przemysł energetyczny. W ostatnim czasie rozwija się również tutaj turystyka. Można znaleźć w Będzinie kilkanaście biur podróży. Do tego również licznie przyjeżdżają tutaj turyści zagraniczni. Jeśli chodzi o rzeźbę terenu to  najwyższym szczytem jest Góra Św. Doroty w Grodźcu, natomiast najniższy znajduje się w  dolinie Czarnej Przemszy w Małobądzu. W mieście nie rozwija się rolnictwo. Jest to spowodowane słabymi glebami oraz niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Tylko czterdzieści osiem procent powierzchni całego miasta zajmują użytki rolne. Użytki leśne stanowią tylko pięć procent powierzchni całkowitej.

Giżycko

Giżycko jest miejscowością, która jednocześnie jest miastem i gminą położoną w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto jest położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Giżycko stanowi polską stolicę żeglarstwa, która jest szczególnie lubiana przez nawet najbardziej wytrawnych żeglarzy. Giżycko jest również jednym z głównych i najlepiej wyposażonych portów na tak zwanym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym pełni ono bardzo ważną rolę jako ośrodek turystyczny i jednocześnie wypoczynkowy. W 2009 roku miasto zamieszkiwało ponad trzydzieści tysięcy mieszkańców. Miasto znajduje się bezpośrednio nad sześcioma jeziorami, w których można wymienić również Tajty, Wojsak, Popówka Duża i Popówka Mała. Dla żeglarzy bardzo ważny jest przede wszystkim tak zwany Kanał Giżycki, zwany inaczej Łuczańskim. Stwarza on doskonałe warunki żeglarskie. Udział jezior w okolicach miasta w ogólnej powierzchni tego terenu wynosi aż dwanaście procent. W okolicach miasta można również znaleźć takie jeziora jak Duże Wilkasy, Małe Wilkasy, Boczne, Niałk, Grajewko, Rudzkie, Upałckie, Kąpskie, Fryd, Skarż Wielki i Mały oraz Kruklin. Jak się okazuje życie kulturalne w mieście kwitnie. Najbardziej jest ono znane z Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty. Ponadto każdego roku latem organizowany jest tutaj również koncert organowy. Poza tym Centrum Kultury jakie znajduje się w Giżycku, aktywnie działa ma rzecz zarówno dzieci, jak i również ludzi starszych. Organizowane są tutaj różnego rodzaju zajęcia taneczne, muzyczne, teatralne, plastyczne i fotograficzne. Ciekawym konkursem jest tak zwany Przegląd Zespołów Dancingowych oraz wieczory poetyckie.

Ustka

Ustka to miasto w Polsce, które znajduje się na północnym zachodzie województwa pomorskiego. Miasto to leży bezpośrednio u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego i jest ono nie tylko miastem portowym, ale i również kąpieliskiem morskim i jednocześnie uzdrowiskiem. Bezpośrednio w okolicach miasta znajdują się kompleksy plażowe, które to są chyba największymi w naszym kraju. Plaża wschodnia jest głównym kąpieliskiem miejskim, które jest jednocześnie strzeżone jeszcze prze Służbę Ratowniczą. Ochrona ta występuje jedynie w sezonie letnim, czyli w okresie od połowy czerwca do połowy września. Plaża ma czterysta metrów długości i posiada pięć stanowisk strażniczych. Drugim kąpieliskiem miejskim jest tak zwana Plaża Zachodnia. Jest ona również strzeżona przez Służbę Ratowniczą, ale w okresie od lipca do sierpnia. Na plaży występują jedynie dwa stanowiska ratownicze. Do najważniejszych zabytków miasta można zaliczyć przede wszystkim Port Ustka, Kościół pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela, latarnię morską oraz Willę Red i Kościół świętego Jana Chrzciciela i świętego Mikołaja w Ustce. Poza tym godna zobaczenia jest również i warownia znajdująca się w ujściu Słupi, która powszechnie nazywana jest Zaułkiem Kapitańskim.

Kołobrzeg

Kołobrzeg to jednocześnie miasto i gmina, które znajduje się w północno – zachodniej Polsce, a dokładniej w województwie zachodniopomorskim. Leży on bezpośrednio na Pomorzu Zachodnim, a dokładniej u ujścia rzeki Parsęty do Bałtyku. Kołobrzeg jest przede wszystkim miastem turystycznym i znajduje się tutaj bardzo duże kąpielisko morskie, jak i również uzdrowisko. W mieście znajduje się port handlowy spełniający jednocześnie zadanie portu pasażerskiego, rybackiego oraz jachtowego. Wielkim atutem samego miasta i jego okolic jest występowanie źródeł wody mineralnej, solanek oraz pokładów borowin. Kołobrzeg jest znany jako miejsce, gdzie leczy się głównie choroby górnych dróg oddechowych, krążenia oraz choroby stawów i reumatyczne. Jak się okazuje, Kołobrzeg jest równocześnie regionalnym ośrodkiem kulturalnym, który bardzo często odwiedzają liczni turyści. Jest to związane przede wszystkim z faktem, iż w okresie letnim mają tutaj miejsce bardzo liczne koncerty znanych i popularnych piosenkarzy, muzyków, jak również  kabarecistów. W 2009 roku miasto to liczyło czterdzieści pięć tysięcy mieszkańców. Przez sam środek miasta przepływa rzeka Parsęta oraz rzeka Więceminka.

Toruń

Toruń to jedno z najbardziej znanych miast w Polsce. Jest to spowodowane przede wszystkim postacią Mikołaja Kopernika. Miasto to posiada prawa powiatu. Specyficzny charakter tej miejscowości jest spowodowany przede wszystkim tym, że prawobrzeżna część miasta znajduje się na Pomorzu, natomiast lewobrzeżna część położona jest bezpośrednio na Kujawach. Poza tym Toruń znajduje się nad Wisłą i Drwęcą i to właśnie Wisła dzieli go na dwie dzielnice. Jest to sporej wielkości ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Toruń należy również do najstarszych miast w Polsce i w 1997 roku toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ponadto od 2004 roku miasto to jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO. Dodatkowo w 2007 roku toruńska starówka została wpisana również na tak zwaną listę Siedmiu Cudów Polski. Geograficznie miasto to jest położone w zalesionej Kotlinie Toruńskiej i otoczone praktycznie z każdej strony gęstymi lasami. Jak łatwo można zauważyć największym jeziorem w Toruniu jest staw Nagus na Rudaku oraz Kaszownik znajdujący się obok Starówki. Toruń posiada również kilka kąpielisk, do których zaliczyć można między innymi Osiek, jezioro Kamionkowskie, Okonin, Górsk i Jezioro Chełmżyńskie.