Iława

Iława jest miejscowością, która jest położona nad południowym krańcem jeziora Jeziorak i jednocześnie nad rzeką Iławką. Jest to bardzo duży ośrodek turystyczno – wypoczynkowy oraz sportowy. Co roku zjeżdżają tutaj całe rzesze turystów choćby i po to by popływać w jeziorze i miło spędzić wakacje. Poza tym niezaprzeczalnym walorem tego terenu jest fakt, że Iława znajduje się na terenie tak zwanych Zielonych Płuc Polski. Teren miasta i jego okolic jest wynikiem bezpośredniego oddziaływania lądolodu, a więc można tam spotkać moreny i sandry oraz wiele różnego rodzaju pozostałości polodowcowych. Jezioro Jeziorak jest jednym z najdłuższych jezior w Polsce, a oprócz niego do niezaprzeczalnych atrakcji miasta zaliczyć można również i wyspę Wielką Żuławę. Na niej to właśnie znajdują się dzisiaj pozostałości jeszcze staropruskiego grodu. Na terenie miasta można również spotkać bardzo wiele różnego rodzaju jezior, które to otoczone są swoistymi kompleksami leśnymi. Wszystkie rzeki i jeziora znajdujące się na Pojezierzu Iławskim wraz z Kanałem Elbląskim tworzą swoisty system dla żeglugi śródlądowej, który to umożliwia dopłynięcie aż do Morza Bałtyckiego.

Iwonicz Zdrój

Iwonicz – Zdrój jest miastem, które to znajduje się w województwie podkarpackim. W latach 1975 – 1998 Iwonicz – Zdrój należał do województwa krośnieńskiego. Było to jeszcze przed reformą administracyjną. Jest to malutka miejscowość, która w 2009 roku liczyła zaledwie około tysiąca ośmiuset mieszkańców. Miasto jest bardzo malowniczo położone na terenie Beskidu Niskiego, w dolinie Iwonickiego Potoku. Znajduje się ono na wysokości jedynie czterystu dziesięciu metrów nad poziomem morza, jednak otoczone jest praktycznie ze wszystkich stron przez takie wzniesienia, jak Piekliska, Borowinowa, Glorieta, Wólecka, Żabia, Przedziwna, Winiarska i Ispak. Iwonicz – Zdrój pełnił kiedyś i poniekąd nadal pełni rolę uzdrowiska. Jest on znany przede wszystkim ze względu na liczne źródła lecznicze oraz solanki jodobromowe, które używa się zarówno do kąpieli jak i inhalacji. Na terenie miasta występują również wody siarczkowe. W mieście można także spotkać liczne pomniki przyrody, do których można zaliczyć przede wszystkim źródło Bełkotka, dąb szypułkowy, jodły pospolite, czy też miłorząb japoński. Na terenie miasta znaleziono liczne ślady działalności człowieka pochodzące zarówno z neolitu jak i również paleolitu.

Łomża

Łomża jest miastem zlokalizowanym w północno – wschodniej Polsce. Leży ona w województwie podlaskim, bezpośrednio nad rzeką Narew. Jak się okazuje miasto to jest przede wszystkim głównym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym, jak i również kulturowym ziemi łomżyńskiej. Poza tym Łomża jest również jednym z głównych miast województwa podlaskiego i leży ona bezpośrednio w środkowym biegu Narwi. Geograficznie jest to Nizina Mazowiecka, a dokładniej w północnej części Międzyrzecza Łomżyńskiego. Cały ten teren jest pozostałością po lądolodzie, więc i miasto leży bezpośrednio na wzgórzach morenowych. Łomża położona jest również na terenie Zielonych Płuc Polski. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, rezerwat przyrody Rycerski Kierz, jak i również  Czerwony Bór. Niedaleko od miasta znajduje się również Biebrzański Park Narodowy oraz Puszcza Kurpiowska. Przez samo miasto płyną również dwie rzeki Narew oraz Łomżyczka. Do najważniejszych zabytków miasta można zaliczyć przede wszystkim katedrę Łomżyńską, zespół klasztorny SS. Benedyktynek, budynek Poczty Głównej, ulicę Farną, jak i również główny deptak miasta, a do tego zabytkową wieżę ciśnień. Historia miasta sięga wieku dziewiątego.

Czersk

Czersk jest miastem, które jest położone w południowej części województwa pomorskiego. Czersk jest stosunkowo młodym miastem, gdyż prawa miejskie otrzymało ono dopiero pierwszego lipca 1926 roku. Najbardziej znanymi zabytkami miasta są przede wszystkim cmentarz parafialny świętej Marii Magdaleny oraz kościół neogotycki św. Marii Magdaleny. Został on zbudowany w latach 1910-1913. Ma postać halową, trójnawową i zbudowany został na planie krzyża. Jego wieża posiada czterdzieści metrów wysokości. Głowna atrakcją jest przede wszystkim barokowy ołtarz Trójcy Świętej, który został zbudowany w 1611 roku. Do innych zabytków miasta można zaliczyć również i plebanię, jaka znajduje się bezpośrednio przy kościele, a która została wzniesiona w 1828 roku z cegły. Godny obejrzenia jest również i modernistyczny ratusz pochodzący z około 1926 roku. Posiada on cechy neogotyckie, do których zaliczyć można przede wszystkim wykusz. Wiele osób odwiedza również i zespół sądu grodzkiego, który został wzniesiony w latach 1911 – 1913. Do ważniejszych obiektów można zaliczyć również szkołę ewangelicką pochodzącą z lat 1896-1897. Miasto stanowi również ważny węzeł komunikacyjny. Jest to między innymi linia kolejowa z Tczewa do Kostrzyna nad Odrą oraz linia kolejowa z Laskowic Pomorskich do Bąka.

Dęblin

Dęblin jest to zarówno miasto jak i gmina w województwie małopolskim. Leży on na ziemi stężyckiej, a dokładniej przy ujściu Wieprza do Wisły. Dęblin położony jest również w szerokiej dolinie rzecznej, która ma budowę terasową, a jedna z najstarszych teras położona jest około dwudziestu metrów nad zwierciadłem Wisły. W 2009 roku miasto liczyło prawie dwadzieścia tysięcy mieszkańców. Patrząc na mapę tego regionu łatwo można zauważyć, że niedaleko miasta znajduje się praktycznie jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, czyli Puszcza Kozienicka. Znajdują się tam przede wszystkim bory sosnowe, dęby i graby. Oprócz tego drzewostan puszczy jest niezwykle urozmaicony i można w nim znaleźć również lasy mieszane, gdzie występuje jodła, brzoza, grab, świerk, osika i jesion. Puszcza obfituje również i w różnego rodzaju leśną zwierzynę, do której zaliczyć można głównie sarny, jelenie, dziki, lisy, borsuki, jak i również jastrzębie, cietrzewie i kruki. Okolice miasta to przede wszystkim różnego rodzaju lasy. Rejon miasta to przede wszystkim niezwykłe walory przyrodnicze, które doceniają zarówno turyści, przyrodnicy, jak i sami mieszkańcy. Pierwsze wzmianki na temat osady pochodzą z czternastego wieku.