Białystok

Białystok jest nie tylko stolicą województwa podlaskiego, ale i również jednym z miast na prawach powiatu. Leży ono w Nizinie Północno podlaskiej nad rzeką Białą. W 2009 roku liczył on około dwustu dziewięćdziesięciu czterech tysięcy sześciuset osiemdziesięciu pięciu mieszkańców. Jak się okazuje Białystok jest drugim w Polsce miastem jeśli chodzi o gęstość zaludnienia, natomiast jedenastym pod względem liczby ludności i trzynastym pod względem posiadanej powierzchni. Dzisiaj Białystok pełni funkcję nie tylko  administracyjnego centrum tego regionu, ale i również centrum gospodarczego, naukowego jak i również kulturalnego. Miasto to bezpośrednio leży na tak zwanej Wysoczyźnie Białostockiej. Białystok jest miastem wielokulturowym, w którym to żyją wspólnie nie tylko Polacy, ale i również Białorusini, Litwini i Rosjanie. Jak się okazuje, klimat w mieście jest nieco chłodniejszy od tego, jaki panuje w innych dzielnicach Polski, które to znajdują się na terenach nizinnych. W mieście znajduje się również tak zwany Park Branickich, który to jest nazywany w naszym kraju Zielonymi Płucami Polski. Oprócz tego na terenie miasta znajdują się również i trzy rezerwaty przyrody, a mianowicie Las Zwierzyniecki, Rezerwat Antoniuk, Rezerwat Bagno.

Cedynia

Cedynia jest miastem, które to leży w północno-zachodniej Polsce. Znajduje się ono  w obecnym województwie zachodniopomorskim. Jak się okazuje jest to jednocześnie najdalej na zachód położone miasto Polski. W grudniu 2009 roku posiadało ono zaledwie tysiąc sześćset dwudziestu dwóch mieszkańców. Geograficznie miasto to leży całkowicie na zachodnim krańcu Pojezierza Myśliborskiego, bezpośrednio nad Kanałem Cedyńskim. Powierzchnia miasta to niecałe dwa kilometry kwadratowe. Przed reformą podziału Polski należało ono do województwa szczecińskiego. Historia miasta pierwsze swoje zmianki posiada z siódmego i szóstego wieku przed naszą erą. Było to w tym czasie  jedynie tak zwane obronne osiedle kultury łużyckiej na dzisiejszych terenach. Dopiero na przełomie jedenastego i dwunastego wieku naszej ery w miejscu, gdzie dzisiaj stoi miasto, powstał gród. Miał on bardzo ważne zadanie, gdyż strzegł przeprawy przez Odrę. W 972 roku było to miejsce srogiej i bardzo krwawej bitwy pomiędzy Mieszkiem I, jego bratem Czciborem, a margrabią Hodonem. Polacy skutecznie obronili ujście Odry, a tym samym granice naszego kraju. Dzisiaj w związku z tym Cedynia należy do naszego kraju.

Chorzów

Chorzów jest jednym z miast leżących w granicach Polski, które jest położone bezpośrednio na Górnym Śląsku. Dzisiaj należy ono do województwa śląskiego. Jak się okazuje na tym terenie jest to największy lokalny ośrodek zarówno gospodarczy, jak i również kulturalny. Dodatkowo miasto to posiada prawa powiatu. Geograficznie miasto leży bezpośrednio na tak zwanym Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim, który jest jedynie częścią większego obszaru, czyli Wyżyny Śląskie. Do najwyższych obszarów, punktów tego terenu należy zaliczyć przede wszystkim wzniesienie w lesie załęskim mierzące około trzystu czterdziestu jeden metrów nad poziomem morza, Górę Wyzwolenia liczącą trzysta dwadzieścia jeden metrów oraz Górę Parkową i wzniesienie w Chorzowie Starym. Chorzów położony jest nad rzeką Rawą i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z Katowicami, Rudą Śląską, Bytomiem, Piekarami Śląskimi, Siemianowicami oraz Świętochłowicami. Wiele osób ceni sobie klimat Chorzowa, gdyż jak się okazuje średnia roczna temperatura wynosi tutaj +7,9°C, natomiast średnia roczna suma opadów to około siedmiuset dwudziestu trzech milimetrów. Wiatry wieją tutaj stosunkowo słabe, co niestety jest wadą tego miasta, gdyż zalega nad nim cały czas smog miejski oraz pył kopalniany.

Biskupiec

Biskupiec jest miastem, które leży w dzisiejszym województwie warmińsko-mazurskim. Należy do powiatu olsztyńskiego. W grudniu 2009 roku miasto to liczyło dziesięć tysięcy pięćset sześć osób. Posiada ono również doskonałą lokalizację, gdyż leży nad rzeką Dymer. Biskupiec jest uznawany za lokalny ośrodek przemysłowy, miejsce wypoczynkowe, szczególnie w rejonie jeziora Kraksy znajdującego się bezpośrednio na południowym skraju miasta. W Biskupcu rozwija się przede wszystkim niewielki i indywidualny przemysł poligraficzny. Znajduje się tutaj sporo tartaków oraz przedsiębiorstw zajmujących się przerobem drewna i wyrobami drewnianymi. Dodatkowo jest to centrum odzieżowe i mięsne tego regionu. Jak się okazuje, mimo tego że miasto nie jest zbyt duże, to jednak można w nim spotkać bardzo szeroki wachlarz wielu organizacji kulturalnych i medialnych. Na terenie Biskupca działa co najmniej kilkanaście różnego rodzaju stowarzyszeń i grup, do których zaliczyć można między innymi Stowarzyszenie ProCultura. Ono to również zajmuje się wydawaniem magazynu „Pod Tytułem”. Miasto posiada również i lokalną telewizję Teletop, w której to można znaleźć emitowany, jedynie dziesięciominutowy, program nie tylko o samym mieście, ale i również o Gminie Biskupiec. Nosi on nazwę „Magazyn Informacji Miejskich”, czyli popularnie MIM.

Brzesko

Brzesko jest to jedno z miast, które znajdują się w województwie małopolskim. Przynależy do powiatu brzeskiego i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Brzesko. Miasto to położone jest nad rzeką Uszwicą i jeszcze do roku 1998 należało do województwa tarnowskiego. Reforma administracyjna zmieniła jednak tę sytuację. Brzesko jest znane przede wszystkim, wszystkim smakoszom piwa. Znajduje się bowiem tutaj znany Browar Okocim, który został założony jeszcze przez Jana Ewangelistę Goetza w 1845 roku. W mieście rozwija się przede wszystkim przemysł metalowy oraz paszowy. To tutaj głównie wyrabia się duże ilości wszelkiego rodzaju pasz dla bydła i trzody chlewnej. Do najsłynniejszych zabytków tego miasta należy zaliczyć szczególnie neobarokowy kompleks pałacowo-parkowy Goetzów z dziewiętnastego wieku, jak i również  kościół pod wezwaniem świętego Jakuba. Kościół pochodzi z szesnastego wieku. Popularny jest również zabytkowy cmentarz wojskowy z czasów pierwszej wojny światowej jak również cmentarz dla osób wyznania mojżeszowego, na którym to znajduje się jedynie trzynaście nagrobków. Większa część zabytkowej architektury miasta i budynków została zniszczona przez pożar w 1904 roku.